BETONOVÁ PODLAHA - NEBO - ANHYDRITOVÁ PODLAHA
Pokud pořád nejste rozhodnuti tak vám zde poskytneme pár informací .
Jenom pro vysvětlení název BETONOVÁ PODLAHA by se měla používat pouze v případě, že se jedná skutečně o beton. Složení betonu musí být: písek frakce 0-4, kamenivo frakce 8-16, případně i 16-22, cement a voda.
Pevnost a mechanické vlastnosti.
Anhydrit má mnohem větší pevnost a to jak v tlaku tak i v tahu za ohybu než betonová podlaha, kterou většina firem nabízí. Jedná se totiž o potěr vyrobený z písku, cementu a minimálního množství vody. Tento potěr se uloží na podlahu, ale vzhledem k jeho nízké tekutosti ho nelze dokonale zhutnit, nebo zvibrovat tak aby v sobě neměl vzduchové mezery. Na povrchu je sice uhlazen a vypadá to skvěle, ale v řezu je vidět spoustu vzduchových mezer.
Fakta a skutečnost:
Onznačení Pevnost v tlaku Pevnost v tahu za ohybu Anhydrit
Anhydrit AE 20 ˃ 20 MPa ˃ 4 MPa
Anhydrit FE 20 - alfa ˃ 20 MPa ˃ 4 MPa
Anhydrit AE 25 ˃ 25 MPa ˃ 5 MPa
Anhydrit FE 25 - alfa ˃ 25 MPa ˃ 5 MPa
Anhydrit AE 30 ˃ 30 MPa ˃ 6 MPa
Anhydrit FE 30 - alfa ˃ 30 MPa ˃ 6 MPa
Thermio ˃ 30 MPa ˃ 8 MPa
U cementového potěru možná dokážete docílit pevnost v tlaku pokud se velice dobře provede uhlazení povrchu, ale pevnost v tahu za ohybu bude max 1 MPa. Zrovna pevnost v tahu za ohybu je pro podlahu ten nejdůležitější parametr.
Tepelné vlastnosti.
Anhydrit má mnohem vetší tepelnou vodivost, ale i akumulaci a udržitelnost tepla. Proč? Je to jednoduché. V zavlhlém cementovém potěru je spoustu vzduchových mezer, které fungují jako izolant.