Jestliže dojde k prasknutí anhydritové podlahy, což se může z různých důvodů stát, dá se to napravit. Proto se zbytečně nestresujte, není to konec světa. Pokusíme se Vám vysvětlit, jakým způsobem se dá této situaci čelit.
Nejprve prasklinu v anhydritové podlaze v celé délce prořízneme diamantovým kotoučem. Proříznutí je hluboké asi zhruba 30 mm. V případě, že je ve skladbě podlahy zalité podlahové topení, musíme být opatrní. Podlahové topení by mělo být umístěno v podlaze v hloubce 40 mm pod anhydritovým potěrem, to znamená v bezpečí před naším proříznutím.
Dalším krokem je provedení průřezů kolmo k prasklině. To je potřeba proto, aby tam zapadly kovové spony, kterými budeme anhydritovou podlahu sešívat.
Pak se provede zalití vysypávkovou směsí. Na tu přijde jemný křemičitý písek. Sešitá anhydritová podlaha v místě praskliny už nikdy nepovolí.
Jistě se budete ptát, proč k prasklině v anhydritové podlaze došlo?
Není dodržen dilatační poměr místnosti 1:3.
Začali jste příliš brzy po realizaci anhydritové podlahy nadměrně zatěžovat podlahu.
Přetížení anhydritové podlahy v jednom místě krátce po vylití. Např. po týdnu se začaly dělat sádrokatronové podhledy a při chůzi na štaflích došlo k prasknutí v rohu. Zde se jedná o bodové zatížení a po týdnu ještě není anhydrit dostatečně vyzrálý, aby vydržel v rozích velké bodové zatížení.
Došlo k velkému zatížení podlahy v protilehlých stranách místnosti. Tím je myšleno, že si jiní řemeslníci složí na jedné straně např. paletu s dlažbou, která má cca. 1 000,-kg a na druhou stranu např. sádrokartonáři uloží sádrokarton s váhou 1 000,-kg. Při tomto zatížení může dojít k prasknutí v bodě pnutí a to nejčastěji uprostřed místnosti. Dále pak může dojít k prasknutí nebo naprasknutí ve výklenku místnosti , pokud se v něm složí těžká paleta s materiálem.Nebo se do výklenku v místnosti složí opět těžká paleta s materiálem.
Anhydritové podlahy
Pokud vás cokoliv zajmá, neváhejte nás kontaktovat!