Často dochází k záměně pojmů anhydrit a anhydrid.
Pojďme se na to podívat a udělat v tom jasno.
Chcete znát odpověď? Co je tedy anhydrid a co je tedy anhydrit?
Jak to všechno souvisí s u podlahou?
Zcela jednoduše. Pro výrobu podlahy potřebujeme surovinu, která nám umožní výrobu kvalitních stavebních pojiv. Těm říkáme maltoviny. Tyto maltoviny jsou základem pro výrobu a přípravu anhydritu. Pro nás jsou stěžejní potěry. V podstatě jde o to, že díky anhydritu přichází a nějakou dobu je na trhu, moderní a nová generace podlahových ploch. Tyto materiály jsou určené pro vnitřní užití.
Co z toho plyne pro nás?
Máme zde východy nového pojiva. Těmi jsou: kvalitní provedení pokládky s minimálním změnou objemu, rychlé uložení anhydritové podlahy, vysoká protipožární odolnost y, rychlá pochůznost a také pro zájemce o podlahové topení ideální varianta milimetrově rovné . Tyto potěry jsou skutečně nejmodernější hmotou v současnosti pro vylití podlahy. Hodí se nejen do novostaveb či rekonstrukcí rodinných domů, ale také do objektů občanské vybavenosti. Pro nás bylo zajímavé realizovat podlahu například v pivovaru. Anhydrit dáváme tam, kde potřebujeme kvalitní povrch pro položení lina, koberců, dlažeb. Také lze tuto podlahu užít přímo jako nášlapnou vrstvu, uděláme-li nějaké nezbytné povrchové úpravy.
Lití podlahy
Rozhodneme-li se pro litou podlahu, budeme potřebovat anhydritový potěr. Tento potěr vznikne tím, že rozlijeme směs, kterou začneme hutnit pomocí speciálních tyčí. Užijeme-li tyče klasické například vibrační latě, není to vhodné. Není dobré užít spojený potěr, nýbrž jej použít odděleně, použít vytápěný potěr nebo potěr plovoucí. Tento termín jistě znáte od plovoucích podlah. Naše „vápenaté potěry“ nepoužíváme do trvale mokrých míst a prostor jako jsou bazény, prádelny, sauny a jiné místnosti, kde by byla trvale naše podlaha vystavena vlhkosti. Nemluvím nyní o koupelnách, ale spíše o celodenně namáhaných podlahách vlivem vlhkosti. Tam dochází k tomu, že podlaha znovu vysychá a dosahuje svých vlastností jako je pevnost. Nyní se na pokládku anhydritu používá materiál obohacený o budiče a kamenivo s pískem se zrnitostí 0 – 4 mm. Jde o průmyslové anhydridy. Užité kamenivo nesmí obsahovat žádné zbytky, které by po smíchání vyplavali na povrch, jak se stává, odebírá-li někdo na realizaci nekvalitní materiál za účelem ušetřit. V konečném důsledku toto náklady na ni a rychlost jejího uložení do stádia zakrývání, výrazně ohrozí a zvýší nákladovost podlahy. Proto se řídíme známým heslem: Kvalita za rozumnou cenu. Ten kdo se setkává s potěrem poprvé, možná v současnosti narazil na synonymum a tím je Kalcimsulfátový potěr. Z něho můžeme vytvořit potěr, který můžeme užít jako spojovací potěr při realizaci podlah, jako potěr na separační nebo izolační vrstvě, ale také jako potěr pro budoucí podlahové topení zakryté anhydritovou podlahou.
Proč zvolit tuto podlahu?
Při pokládce této podlahy je velmi přesná rovinatost. Pro představu lze dosáhnout rovinatosti cca +- 2 mm na 2 metry lati. Zhutnění a samonivelace probíhá velmi rychle.Lze položit až 1000 m2 za den. Dosahuje homogenní skladby bez dalšího hutnění a hlazení, je vysoce pevná v tahu, ale také v tlaku. Další výhodou této podlahy je optimální tepelná vodivost pro podlahové vytápění realizované na vaší podlaze.